Vaktsiinid, ravimid ja influencerid

Mida teha, kui vaktsiin on olemas aga inimesed ei taha end vaktsineerida.

Kuulasin eile jalutamas käies Recode Daily podcasti teemal “Vaccine influencers“. See tundub olevat päris tõsine probleem, et nüüd, kui vaktsiinid on olemas ja valmis, on puudu inimeste piisav valmisolek endid vaktsineerida.

Õhtul veel internetis ringi vaadates (nt see Axios artikkel) tundub, et  mõjuisikute kaasamine ongi päris teema. Aga… mitte päris nii nagu ma esimese hooga ette kujutasin, et Grete Paia ja deanabanana on Pfizeri viaalide ja süstaldega Instagramis poseerimas 🙂

Erinevates tekstides tundub läbiv teema olevat see, et saaks kedagi tele-eetris vaktsineeritud. Grete Lõbu ja Marko Reikop on selles osas juba valmidust üles näidanud. Samamoodi on USAs valmisolekust teada andnud Obama, Bush ja Clinton (Axios).

Britid samuti koostavad hetkel nimekirja “mõistlikest kuulsustest”, keda võiks kaasata aitamaks hirmu vaktsineerimise ees vähendada.

Regulatsioonid Eestis

Nüüd tuleb sisse keerukas koht. Vaktsiinid on nimelt retseptiravimid ja retseptiravimitest ei tohi Eestis tavainimesed üldse mitte midagi teada ega kuulda. Retseptiravimi reklaam üldsusele on keelatud (Ravimiseadus § 84. punkt 1). Seda, missugune tegevus on ravimi reklaam, tõlgendab Ravimiamet.

Näiteks on ravimiamet esitanud ERRile nõude eemaldada apteegireformi puudutavate artiklite juurest ravimeid kujutavad fotod, tõlgendades neid ravimireklaamina.

Ravimireklaamis üldsusele on keelatud kasutada materjali, mis viitab soovitusele, mida on andnud teadlased, tervishoiutöötajad või teised isikud, kes oma tuntuse tõttu võivad soodustada reklaamitava ravimi tarbimist (Ravimiseadus § 84. punkt 1).

Seega, mulle tundub, et kui mõni tuntud teadlane või influencer soovitab end vaktsineerida (juhuslikult mingi kindla tootja vaktsiiniga), siis see võibolla on retseptiravimi reklaam? Veelgi enam, kui mõni tuntud inimene – näiteks Marko Reikop – otse-eetris retseptiravimit manustab.

Eks seda ole huvitav jälgida, kuidas kogu kommunikatsiooni ravimiseaduse nõuetele vastavaks viiakse. Või teiselt poolt, kui palju Ravimiamet siit ettekirjutuste tegemise võimalusi leiab.

Ameerika, Rx ja turundus

Tuntud isikute kasutamine retseptiravimite reklaamiks on Ameerikas üsna tavaline.

Üks kõige enam kajastust saanud juhtumeid on Kim Kardashianilt (aastast 2015), kui ta reklaamis Instagramis rasedusaegset hommikust iiveldust leevendavat retseptiravimit, kuid jättis mainimata võimalikud kõrvaltoimed. FDA (Ameerika Ravimiamet) andis korralduse see reklaam Instagramist eemaldada. Ravimi müügile mõjus kogu asi loomulikult hästi.

Nurin influenceri osalemise üle retseptiravimi reklaamis on tabanud alles hiljaaegu ka teist Kardashianit, kes osales migreeni ravimi reklaamis, mida näeb siit 🙂

Teine teema on haigusteavitus, mille puhul celebrity drug endorsements on ka levinud.

Kõik sellel veebilehel esitatud informatsioon on esitatud informeerival eesmärgil. See ei asenda professionaalset arsti nõuannet, diagnoosi või ravi. Ainult arst või muu tervishoiutöötaja võib pakkuda meditsiinilist nõuannet. Veebilehe vahendusel edastatav teave on üksnes informatiivne ega asenda regulaarset ega erakorralist tervisekontrolli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga