Kaaliumpermanganaat

Kaaliumpermanganaat (KMnO4) on tumelilla, vees kergesti lahustuv kristalliline aine. Kaalumpermanganaat on (hetkeseisuga 06.04.23) apteegis müügil pulbrina (10 g purgis), millest tuleks ise valmistada sobiva kontsentratsiooniga vesilahus. Valmislahusena kaaliumpermanganaati apteegis müügil ei ole.

Kaaliumpermanganaadi lahus on kasutusel naha ja haavade desinfitseerimiseks (vesilahusena). Suurem osa kirjandusallikate puhul kasutatakse seda kontsentratsioonis 1:2000 kuni 1:10000 (NHS, Healthline). See tähendab 0.01% kuni 0.05% vesilahusena (mitte 1-5% lahus!) (viide).

Vähemalt ühes 2018. aasta uuringus on kasutatud ka 5% lahust diabeetilise jala haavandite hoolduseks ja raviks. Seega, tõesti, mõningal juhul on kasutusel ka oluliselt kõrgemad kontsentratsioonid.

Kaaliumpermanganaadi lahuse valmistamisel tuleb jälgida, et kõik kristallid oleksid lahustunud. Lahustumata kristallid võivad nahaga kokkupuutel söövitada.

Kasutusjuht -hammustused

Apteegis on olemas terve eraldi kategooria viisakaid tooteid haavahoolduseks, mistõttu mul tekkis küsimusi, miks inimesed tahavad tingimata ise mingit lahust valmistada. Samuti jäi segaseks, mida selle lahusega täpselt tehakse.

Eesti Haigekassa infomaterjalis “Väikelapse tervisehäired
ja kuidas nendega toime tulla” (2005) on toodud kaaliumpermanganaadi kasutamise näide kassi- või koerahammustusel tekkinud haava hoolduseks järgnevalt: “Hammustused on ohtlikud peamiselt looma süljes olevate haigustekitajate tõttu, mis võivad põhjustada raskeid põletikke. Haava tuleks pesta rohke sooja veega ja puhastage seejärel desinfitseeriva lahusega (näiteks kaaliumpermanganaadi vesilahus).”

Lõhna vähendava toime tõttu sobib kaaliumpermanganaadi lahus mädaste, lehkavate haavade puhastamiseks.

Lisainfot leiab hulgaliselt Google‘st, kui otsida “topical potassium permanganate”.

Kõik sellel veebilehel esitatud informatsioon on esitatud informeerival eesmärgil. See ei asenda professionaalset arsti nõuannet, diagnoosi või ravi. Ainult arst või muu tervishoiutöötaja võib pakkuda meditsiinilist nõuannet. Veebilehe vahendusel edastatav teave on üksnes informatiivne ega asenda regulaarset ega erakorralist tervisekontrolli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga