Kolesterooli alandamine

Elustiili muutmine, dieet, ravimid.

Käesoleva artikli koostamine on küll pooleli kuid olemasolev info on kasulik ja korrektne. Kuna artikkel uueneb pidevalt, siis palun külastage kodulehte tulevikus uuesti. Küsimuste korral on võimalik jätta artikli juurde kommentaar.

Kolesterooli alandamine on lihtne: toitu tervislikult, tee sporti ja/või liigu piisaval määral, langeta kehakaalu, loobu suitsetamisest ning tarvita vähem alkoholi (Mayo Clinic).

Kolesterooli on vaja kudede ülesehitamiseks ning bioaktiivsete ainete (hormoonide) tootmiseks. Liiga kõrge kolesterool (LDL) on südame- ja veresoonkonnahaiguste väljakujunemise riskifaktor.

Kõrge kolesterool

Sageli räägitakse kõrgest kolesteroolist. Terve inimese normaalse kolesterooli tasemed on alljärgnevad:

  • Üldkolesterool (ÜK) < 5,0 mmol/I
    • LDL-kolesterool < 3,0 mmol/I
    • HDL-kolesterool > 1,0 mmol/I
  • Triglütseriidid (TG) < 1,7 mmol/I

Erinevate südame-veresoonkonna haiguste puhul on ravi eesmärgiks seatud kolesterooli väärtused madalamad kui terve inimese normaalse kolesterooli väärtused. Täpse hinnangu teie kolesterooli tasemele oskab anda teie arst, kes võtab arvesse ka kaasuvaid haiguseid (nt diabeet), kehakaalu, elustiili ja muid võimalikke riskifaktoreid.

Apteekrina on ainult LDL- või üldkolesterooli väärtuse põhjal väga keeruline öelda, kas te peaksite alustama ravi kolesterooli alandavate retseptiravimitega või mitte. Kui teil on sellekohane kahtlus, siis pidage kindlasti nõu enda arstiga. Ravi alustamine õigeaegselt on ravi tulemuslikkuse ja teie elukvaliteedi seisukohast väga oluline.

Kolesterooli alandavad toidulisandid

Kolesterooli alandavad ja normaalset kolesteroolitaset säilitavad toidulisandid sisaldavad enamasti üht või mitut järgmistest aktiivsetest ainetest: nattokinaas, monokoliin K, punane riis (punase riisi ekstrakt), oliivilehe ekstrakt (oleuropeiin).

Nattokinaas on ensüüm, mis pärineb Jaapani toidust nimega natto. Nattot on valmistatakse keedetud sojaubadest, mida on kääritatakse teatud tüüpi bakteritega (viide). Nattokinaasil on trombide moodustamise vastane toime (viide) ning seda kasutatakse erinevate südamehaiguste ennetamiseks.

Punane riis on tavaline keedetud riis, mis spetsiaalse kääritamisprotsessi tulemusena omandab punase värvuse.

Oleuropeiin (oliivilehe ekstrakt) on tugev antioksüdant(?), mis annab oliividele iseloomuliku mõru maitse. Oleuropeiin on hästi tuntud nõrga vererõhku langetava toime poolest (viide).

Kolesterooli alandavad ravimid

Peamisteks kasutatavateks ravimigruppideks on omega-3 rasvhapped ja  statiinid (rosuvastatiin, atorvastatiin).

Loe lähemalt: Kolesterooli ravimid

Pöördu arsti vastuvõtule

Kuigi kolesterooli alandavad toidulisandid (NatAspin, Zovacor) on küllaltki tõhusad on siiski oluline kõrge kolesterooli taseme korral ennast näidata ka arstile.

Arst oskab teie seisundi hindamisel lisaks üld- ja LDL-kolesteroolile arvesse võtta kui muid riskifaktoreid. Arstil on võimalik – kui selleks on vajadus olemas – alustada ravi retseptiravimitega, mis on toidulisanditest veelgi tõhusamad ning soodsamad.

Kolesterooli alandava ravi eesmärk on vältida haiguse tüsistusi (veresoonte ummistus, infarkt), pidurdada haiguse veresoonkonna haiguste süvenemist ning pikendada kvaliteetselt elatud elu.

Loe lisaks: ITK – Düslipideemia, Ravijuhis

Kõik sellel veebilehel esitatud informatsioon on esitatud informeerival eesmärgil. See ei asenda professionaalset arsti nõuannet, diagnoosi või ravi. Ainult arst või muu tervishoiutöötaja võib pakkuda meditsiinilist nõuannet. Veebilehe vahendusel edastatav teave on üksnes informatiivne ega asenda regulaarset ega erakorralist tervisekontrolli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga