Luteiin – silmade tervise heaks

Käesoleva artikli koostamine on küll pooleli kuid olemasolev info on kasulik ja korrektne. Kuna artikkel uueneb pidevalt, siis palun külastage kodulehte tulevikus uuesti. Küsimuste korral on võimalik jätta artikli juurde kommentaar.

Luteiin on üks olulisemaid silmade kaitset mõjutavaid aineid, mis aitab hoida tervena silma kahte väga tähtsat osa – läätse ja kollatähni. Luteiini peetakse ka silmavitamiiniks.

Inimorganismi päevane luteiini vajadus on ligikaudu 6 mg. Kuna inimorganism ise luteiini ei tooda, siis peame me seda saama toiduga või toidulisandeid kasutades.

Vanuse tõustes aga luteiini sisaldus silmas väheneb. Organism ise ei suuda luteiini sünteesida ning seetõttu peab seda igapäevaselt saama toiduga.

Luteiin ja zeaksantiin toimivad filtrina, mis loovad silma võrkkestale loomuliku kaitse tugeva valguse ja päikesekiirte eest, filtreerides silmale kahjulikku sinist valgust ja takistades selle jõudmist silma võrkkestani. Mida suurem on luteiini sisaldus kollatähnis, seda paremini on silm kaitstud.

Luteiin toidus

Luteiini ja zeaksantiini leidub rohekas-kollastes puu- ja  köögiviljades nagu spinat, avokaado, lehtkapsas, oad, roheline ja kollane paprika, kiivi. Lisaks leidub luteiini palju munakollases.

Luteiini annustamine

Enam levinud luteiini annus on 10-20 mg ning selle imendumine on parem, kui võtta koos rasvase toiduga (WebMD).

Kollatähni kärbumise ehk maakuli degeneratsiooniga (AMD) seotud uuringutes kasutatud annused on enamasti 10 kuni 20 mg päevas 3 kuni 6 kuue kuu jooksul (või veelgi pikema aja jooksul) (Drugs.com).

Vitamiinid, mineraalained

Silmade tervise seisukohalt on olulised ka omega-3 rasvhapped, vitamiinide A ja B2 ning tsink (Zn).

Allikad: WebMD, NIH, NIH, Tervise Arengu Instituut

Kõik sellel veebilehel esitatud informatsioon on esitatud informeerival eesmärgil. See ei asenda professionaalset arsti nõuannet, diagnoosi või ravi. Ainult arst või muu tervishoiutöötaja võib pakkuda meditsiinilist nõuannet. Veebilehe vahendusel edastatav teave on üksnes informatiivne ega asenda regulaarset ega erakorralist tervisekontrolli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga