Alustuseks, Haigekassa leheküljel on väga ilus juhend, mis aitab mõista, mida tähendab see, et ravimil on 50%, 75% või 100% soodustus.
Soodustus 50% ei tähenda, et ravimit oleks võimalik saada poole hinnaga.
Esiteks, iga retseptiravimi eest tuleb ostjal tasuda retseptitasu 2,5 eurot. Sõltumata sellest, mis on ravimi hind. Välja arvatud juhul, kui ravim maksab vähem kui 2.50. Sellisel juhul tuleb maksta lihtsalt ravimi hind.
Retseptitasu ehk omaosalus tähendab, et tasu kehtib retsepti kohta, mitte ravimi pakendite arvu kohta. Seega, rahaliselt kasulik on osta mitu pakendit korraga. Tavaline on, et ostetaksegi 2 kuu varu.
Teiseks on ravimil olemas piirhind ehk Haigekassa poolt “välja mõeldud” hind, kui palju nende arvates see ravim võiks maksta. Näiteks südameravimi Nebilet (nebivolool) 5 mg N90 hind on 17.55 eur aga piirhind 8.10 eur. See tähendab, et soodustust arvestatakse tingimustes, kus ravim maksab 8.10 eur, kuigi ta tegelikult maksab hoopis rohkem. Piirhinnast üle minev osa on automaatselt patsiendi kulu.
Kolmandaks, 50% soodustust kehtib sellele osale, mis jääb piirhinna ja retseptitasu vahele. Ülejäänud osa maksab patsient ning seepärast 50% soodustust ei tähendagi, et ravimi saab poole hinnaga.
Näide: Nebilet (nebivolool) 5 mg N90 hind on 17.55 eur, 50% soodustusega on hind patsiendile 14.75 eur. Haigekassa kompenseerib omaosaluse (2.50) ja piirhinna (8.10) vahele jäävast osast 50%. Alternatiivne võimalus oleks valida sama ravim teise nimega ja maksta 5.28 eur 🙂
Kui sa sellest praegu aru ei saanud
Kui eelnev selgitus jäi segaseks, siis muretsemiseks ei ole põhjust. Soodutustuse arvutamise skeem ongi üsna keeruline.
Õnneks on Haigekassa abistava vahendina meisterdanud need joonised, millelt näeb üsna selgelt, missuguse osa maksab Haigekassa ja missuguse osa patsient.
Lisaks, raviminfo.ee lehekülg arvutab maksmisele kuuluva hinna automaatselt. Pakendi arvu muutes arvutub maksmisele minev summa uuesti. Nii tead apteeki minnes täpselt, kui palju raha kulub.