Magneesium on apteegis saadaval tableti, vees lahustuva kihiseva tableti ja pulbri vormis. Magneesiumit sisaldavad toidulisandid on väga populaarsed, eriti aktiivse eluviisiga inimeste seas (viide).
Magneesiumit apteegist ostes on oluline vaadata, mis vormis magneesium preparaadis esineb. Lihtsalt magneesiumi koguste võrdlemine ei anna toimest head ettekujutust. Nooremad inimesed võiksid eelistada magneesiumtsitraati, vanematele inimestele sobib hästi magneesiumoksiid või -hüdroksiid.
Osa apteegis müügil olevatest magneesiumit sisaldavatest preparaatidest on toidulisandid ja osa (käsimüügi)ravimid. Magneesium on sageli kombinatsioonis B grupi vitamiinidega (B6), mis aitab kaasa paremale toimimisele.
Magneesiumi puudus organismis
Magneesiumi puudus võib olla tingitud kasvanud magneesiumi vajadusest suurenenud vaimse ja füüsilise stressi korral (noorukid kiire kasvu perioodil, sportlased).
Kõige sagedasemaks põhjuseks, miks apteeki magneesiumit ostma tullakse, on lihaste krambid. Sageli tekivad krambid näiteks sportimise käigus.
Magneesiumi puudus võib omada toimet nii ärevuse kui ka depressiooni avaldumiseks (Mg kasutatakse ka ärevuse ja unetuse leevendamiseks). Uus uurimissuund on ka Mg neuroprotektiivsus ehk kesknärvisüsteemi rakkude kaitse liigse stimulatsiooni eest.
Magneesiumi roll kehas
Magneesium on oluline toitaine, mida keha vajab tervena püsimiseks. Magneesium on oluline paljude kehas toimuvate protsesside jaoks, sealhulgas lihaste ja närvide normaalseks tööks, veresuhkru taseme ja vererõhu reguleerimiseks ning osaleb valkude, luude ja DNA tootmises (viide).
Magneesiumi hulk kehas on väga oluline ja Mg2+ mõjutab paljusid rakusiseseid protsesse ja reguleerib paljude ensüümide aktiivsust. Piisav magneesiumi kontsentratsioon on vajalik, et tagada normaalseks lihaste tööks, hape-leelis tasakaalu säilitamiseks ning kesknärvisüsteemis info ülekande protsessides.
Millist magneesiumi ühendit valida
Suukaudseks manustamiseks mõeldud magneesium (Mg) on apteegis saadaval erinevate sooladena (viide, viide). Näiteks magneesiumtsitraat, magneesium glütsinaat, magneesiumoksiid (+vesi → magneesium-hüdroksiid). Head võrdlevat analüüsi ühe või teise eelistest on kahjuks keeruline leida.
Magneesium tsitraat 👍
Kui magneesiumi puuduse põhjuseks on suurenenud kehaline aktiivsus (raske füüsiline töö, sport), siis tasub eelistada magneesiumtsitraati või –glütsinaati. Magneesiumtsitraat on kõrge biosaadvusega ja väga hea imendumisega mineraali vorm.
1300 mg magneesium tsitraati vastab 187,5 mg puhtale magneesiumile. Tavaliselt on pakendil välja toodud magneesiumi hulk.
Magneesiumtsitraati sisaldavad näiteks:
- Magnex Citrate + B6 (Vitabalans)
1 tablett sisaldab 1300 mg magneesiumtsitraati. Annustamine 2 tabletti päevas. - Tervisepüramiidi Magneesiumtsitraat 1300 mg tabletid.
1 tablett sisaldab 1300 mg magneesiumtsitraati. Annustamine 1-2 tabletti päevas. - LIVOL EXTRA Magnesium Citrate + B6 (Orkla)
1 tablett sisaldab 150 mg magneesiumit, millest 60% on tsitraadina → 1 tablett sisaldab 624 mg magneesium tsitraati. Annustamine 2 tabletti päevas.
Noorele või keskealisele inimesel võiks magneesium tsitraat olla esimene valik.
Magneesium glütsinaat
Magneesium glütsinaat on samuti hea imendumisega vorm aga selle puuduseks on asjaolu, et ta on võrreldes magneesiumtsitraati sisaldavate preparaatidega umbes 3 korda kallim. Magneesiumglütsinaati sisaldavad näiteks järgmised magneesiumi prepraadid:
Magneesiumoksiid ja magneesium hüdroksiid
Erinevate magneesiumoksiidi preparaatide hulk apteegis on suur ning hinna poolest on need magneesiumtsitraadist enamasti natuke soodsamad (aga mitte alati).
Magneesiumoksiidi ja magneesiumhüdroksiidi toime on väga sarnane (viide). Magneesiumoksiid muutub veega kokkupuutel magneesium-hüdroksiidiks, millel on mao happesust alandav (antatsiidne) ja nõrk kõhtu lahtistav (laksatiivne, pehmendab soole sisu) toime (viide).
Vanemaealistel patsientidel, kellel sageli esineb ka kõhukinnisust, võiks magneesiumoksiid hästi sobida.
Magneesiumi annustamine
Magneesiumi soovituslikud päevased annused vastavalt soole ja vanusele on toodud alljärgnevalt. Sõltuvalt info allikast võivad olla soovituslikud annused ka mõnevõrra erinevad (näiteks WebMD lehel on natuke teistsugused numbrid toodud).
Tasub silmas pidada, et tegemist on ligikaudsete väärtustega ning mineraalaineid ei ole võimalik annustada nt 1 mg täpsusega. Vajadus sõltub ka elustiilist (toitumine, kehaline aktiivsus, füüsiline koormus jne) ning tuleb arvestada enda enesetundega. Lisaks sõltub Mg imendumine näiteks selle tasemest organismis.
Vanus | Mees | Naine |
9-13 | 240 mg | 240 mg |
14-18 | 410 mg | 360 mg |
19-30 | 400 mg | 310 mg |
31+ | 420 mg | 320 mg |
Magneesiumi imendumine
Magneesium (Mg) imendub selektiivselt läbi peensoole limaskesta. Toiduga saadud magneesiumist imendub 40%…50% ning sõltub Mg tasemest – kui tase on madal, siis imendub suuremal määral (viide).
99% magneesiumist paikneb kehas luudes, lihastes ja pehmetes kudedes. Luud on magneesiumi reservuaariks (viide), kust vajadusel saab keha täiendavalt magneesiumi juurde hankida.
Magneesiumi tõhusus
Suukaudselt manustatava magneesiumi lihaskrampe leevendav toime ei ole leidnud tõestamist kliinilistes uuringutes.