Melatoniin on enamiku selgroogsete käbinäärmes sünteesitav hormoon. Inimestel reguleerib melatoniin bioloogilist ööpäevarütmi.
Melatoniini sprei ja tabletid (enamasti imemistabletid) on apteegis saadaval erinevate tugevustega. Melatoniini sisaldavad toidulisandid on saadaval tugevusega 1 mg kuni 1.95 mg.
Hetkel Eestis müügil olevate käsimüügiravimite puhul on melatoniini sisalduseks 3 mg ja retseptiravimi puhul 5 mg. Käsimüügiravim on näidustatud ajavahestressi (jet lag) lühiajaliseks raviks. Ajavahestressi (jet lag) tunnused on lennureisijärgsed unehäired, väsimus päevasel ajal, kurnatus, vaimsete võimete kerge langus, ärritatavus ja seedehäired.
Melatoniini roll kehas
Melatoniin on kehaomane hormoon, mida toodetakse käbikehas (käbinäärmes) ja mis on struktuurilt sarnane serotoniiniga (rõõmuhormoon). Inimestel reguleerib melatoniin:
- bioloogilist ööpäevarütmi (une-ärkvelolekutsüklit),
- kohanemist pimeda ja valge aja vaheldumisega,
- soodustab uinumist,
- lühendab uinumiseks kuluvat aega.
Füsioloogiliselt suureneb melatoniini produktsioon kiiresti pärast pimeduse saabumist, maksimum saabub kella 2…4 vahel hommikul ja väheneb öö teisel poolel.
Vanusega melatoniini süntees alaneb, millega on tõenäoliselt seotud ka vanemate inimeste vähenenud unevajadus.
Annustamine
Melatoniini sisaldavate toidulisandite pakenditel on kirjas, et kasulik toime avaldub siis, kui tarbitakse 1 mg melatoniini vahetult enne magamaminekut. Toidulisandid on enamasti imemistabletid või suukaudsed spreid.
Käsimüügiravimina registreeritud melatoniini ravimi omaduste kokkuvõttes on välja toodud, et tavaline annus on üks 3 mg tablett ööpäevas, mis võetakse sihtkohta saabumisel kohaliku aja järgi enne magamaminekut (sõnastatud mõnikord ka “tavalisel magama jäämise ajal”) maksimaalselt nelja kuni viie päeva jooksul. Ravimi tablett tuleb neelata alla vee või muu vedelikuga (nt piim, puuviljamahl).
Kui tavaline 3 mg annus sümptomeid piisavalt ei leevenda, võib 3 mg asemel võtta ühe 5 mg tableti või kaks 3 mg tabletti, mis võetakse kohaliku aja järgi enne magamaminekut.
Suukaudselt manustatud melatoniin imendub täiskasvanutel täielikult. Siiski ei ole soovitatav süüa ligikaudu kaks tundi enne ja kaks tundi pärast melatoniini sissevõtmist.
Melatoniini tabletid
Melatoniini tabletid toidulisandina (näiteks kaubandusliku nimetusega Unital) on saadaval tugevusega 1 mg ja 1.9 mg. Käsimüügiravimina on saadaval 3 mg tugevusega tabeletid, retseptiravimina ka 5 mg tugevusega tabletid.
Melatoniini sprei
Kõik melatoniini spreid on toidulisandid. Nende melatoniini sisalduseks on 1 mg kuni 1.95 mg ühes annuses. Sprei tuleb pihustada keele alla või põse siseküljele.
Lisatoimed
Melatoniin on antioksüdant (viide) ning sellel on ka positiivne mõju naiste viljakusele.
Melatoniini alternatiiv – lavendliõli
Kuna melatoniin on mõeldud ja näidustatud lühiajaliseks kasutamiseks (kuni 4 päeva), siis tuleks vajaduse korral vaadata alternatiivseid võimalusi.
Kerge ärevuse leevendamiseks ja uinumise soodustamiseks on pikemaajaliselt lubatud kasutada käsimüügiravimeid, mis sisaldavad toimeainena lavendliõli. Selliseid ravimeid tuleks (vajaduse korral) võtta üks kord päevas.